> Начало >> бюлетин >> Честит празник, скъпи студенти!

Честит празник, скъпи студенти!

 

Наред с тръпката от овладяването на нови знания, студентският живот дава и много неповторими емоции, свързани със създаването на нови приятелства, любови и мечти за бъдещето. Това са може би най-пълноценните години, когато всеки от нас поставя основата на живота си, такъв, какъвто си е представял, че ще изглежда някога. Със сигурност едно от най-вълнуващите преживявания е свързано с отбелязването на първия празник от времето, прекарано на студентската скамейка. И ако за българските студенти това е 8 декември, то повечето младежи по света празнуват на друга дата. Обединяващото, разбира се, е емоцията и прекрасните моменти, които след това се превръщат в красиви спомени.

За първи път българските студенти празнуват на този ден през 1903 г. С решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, се решава честването на Алма матер да бъде на 8 декември - в Деня на св. Седмочисленици (25 ноември по стар стил), един от които е св. Климент Охридски. Празнуването е отменено след 1944 г. и датата е заменена със 17 ноември - Международния ден на студентската солидарност.

Всъщност, повечето студенти по света отбелязват празника си на 17 ноември. Международният ден на студентите се отбелязва ежегодно на тази дата от 1941 г. Денят е избран от Международния студентски съвет в Лондон, където се провежда първото честване в знак на почит към смъртта на чешкия студент Ян Оплетал загинал през 1939 г. по време на митиг в чест на независимостта на Чехословакия, която по това време е окупирана от немски войски. Погребението му прераства в антинацистка демонстрация. На 17 ноември осем студенти и един преподавател са екзекутирани, над 1 200 са изпратени в концентрационни лагери, а дейността на всички висши училища в страната е прекратена.

През годините по време на празника се случват и други събития, свързани с активността на студентите. През 1973 г. на 17 ноември е кулминацията на протестите на студентите от Политехническия университет в Атина срещу военния режим. Тяхната акция е смазана със сила – части на армията разбиват вратите на висшето училище с танкове, има убити и ранени. Пак на тази дата през 1989 г. празникът е отбелязан с демонстрация в Прага, което поставя началото на т.нар. Нежна революция.

Ако се върнем у нас, то празникът на най-старото висше учебно заведение в страната - Софийския университет, отново се чества на 8 декември едва през 1962 г. Това се превръща в традиция и за останалите университети в страната.

Интересно е как бъдещите висшисти отбелязват своя ден на други места по света. Например в Украйна и Русия това става на 25 януари - т.нар. Татянин ден. На тази дата през 1755 г. императрица Елизавета Петровна е подписала указ за основаването на Московския университет.

В CАЩ, където са едни от най-известните университети в света, студентският празник се отбелязва през февруари. Сред най-интересните тържества, които се организират, е това на Харвардския университет –студентите организират театрални празненства, наречени Hasty Pudding. Така се е наричало евтиното, лесно за приготвяне и „омразно” ястие, което традиционно се носело на събранията на студентския клуб през XVIII в. Празникът протича като карнавал с костюмиран парад. Любопитно е колко много се държи на традицията, която повелява, че в шествието могат да участват само момчета - те изпълняват и мъжки, и женски роли. Обичаят датира от времената, когато привилегията да следват в университета са имали изключително представители на силния пол.

Ако се върнем в Европа, струва си да се отбележи големия студентски празник Кейма, който се чества в португалските градове Порто и Коимбра в началото на май и продължава цяла седмица. Всичко започва с тардиционното среднощно изпълнение на серенади В парковете се изявяват различни музиканти, а кулминацията на празника е тържественото шествие на студентите, което преминава през целия град. Всяко висше училище има собствена униформа, а възпитаниците им носят в ръце пръчици със завързани за тях ленти. Студентите последна година се придвижват на ярко украсени камиони с дълга платформа, а първокурсниците ги следват пеша. Шествието завършва с изгаряне на лентите, което символизира завършването на обучението.

Във Финландия студентският празник, Ваппу, се отбелязва на 1 май и съвпада с Валпургиевата нощ. В този ден абитуриентите получават бяла студентска фуражка по случай завършването си Празникът традиционно започва още на 30 април с поздрав, отправен към младежите от президента на страната. Празнуват всички завършили висше училище, независимо от възрастта си. Главно „действащо лице” е статуята на морската дева на Централния търговски площад – един от символите на Хелзинки. Точно в 18.00 пред събралото се множество бяла студентска фуражка се „възцарява” на главата на бронзовата статуя.

И все пак, въпреки привидното безгрижие, съществуването на Международния ден на студентите, както и на други дати, обявени в отделни страни за студентски празник, показва, че възпитаниците на висшите училища са ценени и уважавани личности.