Национална академична библиотечно-информационна система
Дейността на Фондация НАБИС е организирана около мащабен проект, подкрепен от Фондация „Америка за България”.
Главната цел на проекта НАБИС (Национална академична библиотечно-информационна система) е създаването на единен своден онлайн каталог на академичните библиотеки в България, който да дава възможност за:
- интегрирано търсене чрез интернет в каталозите на тези библиотеки;
- онлайн достъп до библиографската информация за техните книжни и електронни ресурси и до предоставяните от тях услуги през общ онлайн портал.
Средствата, вложени в проекта НАБИС, са прeдназначени за:
- придобиване на хардуер и на софтуерни платформи;
- изграждане на интегрирана библиотечно-информационна система;
- обучение на библиотекари, систем-библиотекари и систем-администратори.
Фондация НАБИС осъществява цялостното управление на проекта и заедно с това координира единната национална академична библиотечно-информационна система, формирана от учредителите и от присъединяващи се в бъдеще библиотеки.
Проектът НАБИС стартира през юни 2009 г. В хода на осъществяването му бяха постигнати следните резултати:
- създаване на национална академична библиотечно-информационна система;
- интегриране информационните ресурси на присъединилите се към проекта академични библиотеки в страната.
Работата по проекта НАБИС премина през два етапа:
- структуриране на мрежа между библиотеките на институциите учредителки - на този етап тя ще бъде тествана и ще бъдат отстранени възникващите проблеми;
- отваряне на мрежата за разширяване към всички желаещи да се присъединят академични, университетски и технологично готови за това обществени библиотеки.
Изграждането на национална академична библиотечно-информационна система предполага изработването и приемането на единни стандарти за библиографско описание. Действащият в момента Български държавен стандарт за традиционно библиографско описание обаче не е съобразен с каталогизирането за машинен прочит. Най-използваният в света формат от този тип, MARC 21, е разпространен във водещи библиотеки от ранга на Конгресната библиотека на САЩ, Британската национална библиотека, Руската държавна библиотека и др. Проектът НАБИС адаптира този формат към българските условия и организира превода на основната документация, свързана с него (Вж. готовите преводи тук.):
Заедно с превода на MARC 21 беше подготовен многоезичен речник на термините, използвани в този формат, учебен речник за библиотекари и пояснителен списък на ключови съкращения.
Важен аспект от проекта НАБИС е организирането на адекватно обучение. Доколкото за успешно изграждане на национална академично-библиотечна мрежа и единен електронен каталог са нужни общ стандарт за библиографско описание и обща софтуерна платформа, обучението се провеждаше в две основни направления:
- запознаване с MARC 21 стандартите;
- усвояване на избраните софтуерните продукти, необходими за създаването и поддръжката на национална библиотечна мрежа.
Към момента всички академични и университетски библиотеки в България са въвели свои библиотечно-информационни системи. Но повечето от тях са технологично несъвместими помежду си и/или със системите на водещите в света научни библиотеки и разпространители на информация.
Проектът НАБИС даде възможност за национално и глобално интегриране на български академични и университетски библиотечно-информационни системи. (За софтуерната платформа на НАБИС вж. тук).
Проектът НАБИС е от значима обществена полза. Той спомага за намирането на разумни отговори на редица от предизвикателствата пред библиотечното дело в България: императивната нужда от сътрудничество между академичните библиотеки; непрекъснатото увеличаване цените на научните публикации и на онлайн източниците за специализирана информация; съответните финансови ограничения, налагащи оптимизиране закупуването на информационни източници; необходимостта страната да се включи в процеса на дигитализиране на библиотечните документи и на бързо изграждане на дигитални библиотеки в Европа и в света.