Четвърта международна конференция на Фондация НАБИС

 

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО ДА СИ СЪТРУДНИЧИМ В ДИГИТАЛНАТА ЕРА

 

12 май 2015 г. (вторник), 09:30 – 13:00 часа

зала „Бална”, Радисон блу гранд хотел,  София

 

Програма

 

 
 
09:30–10:00
Откриване и приветствия

Ваня Кастрева, заместник-министър на образованието и науката
Карл Форцхаймър, председател на борда на директорите на Фондация Америка за България
Събина Анева, изпълнителен директор на Фондация НАБИС

(вж. видео)


10:00–11:30

Антонела Фреза, директор на консултантска фирма за европейски проекти Promoter 

От дигитализацията към повторното използване на дигитализирано културно съдържание и участието на доброволци в процеса

(вж. видео)

Антонела Фреза съсредоточи вниманието си върху дигитализацията, повторното творческо използване на дигитализирано културно наследство и привличането на доброволци в процеса. Тя ще обърне внимание върху факти и цифри и ще разгледа  социологическото въздействие, което оказват дигиталното културно наследство и различните технологии, използвани за дигитализация. В презентацията се споменават и няколко от успешните проекти, в които са участвали Promoter и НАБИС (EuropeanaPhotography) и няколко други международни проекта, финансирани от Европейската комисия (E-Space и Civic Epistemologies).


Волфганг Хамедингер, директор на австрийската библиотечна мрежа (OBVSG)

Сътрудничеството като навик: ползите и предизвикателствата от австрийската библиотечна мрежа

(вж. видео)

Австрийската библиотечна система е изградена на базата на тясно сътрудничество между институциите, включени в нея: Австрийската национална библиотека, всички федерални университетски и други научни и обществени библиотеки в Австрия. Презентацията дава обща представа за организационната структура на мрежата и работата на централния ѝ офис. Дискутират се и причините за развиването и утвърждаването на интензивно сътрудничество между включените в мрежата институции. Специално внимание се отделя на проблеми, свързани с финансирането и липсата на средства – сериозни предизвикателства за всеки мениджър, които могат да донесат големи ползи  при креативното им разрешаване. Набляга се и на необходимостта от създаването на силни партньорства в бъдеще.


Йо Радемакерс, директор на белгийската библиотечна система (LIBIS)

Адаптиране към нова реалност: нови възможности за доставчиците на библиотечни услуги

(вж. видео)

Академичните библиотеки са подложени на бърз преход от печатни към електронни и дигитални материали, което сериозно въздейства върху очакванията на изследователите и студентите в качеството им на читатели на академична литература. В същото време облачните технологии, мобилните приложения, социалните мрежи и т.н. стават все по-важни и изместват традиционните модели на обслужване, включително и в академичните библиотеки. Библиотекарите са принудени да се адаптират към тези промени, а доставчиците на библиотечни услуги могат да ги подпомагат в това отношение. Затова и  екипът на LIBIS напоследък се е заел с разработването на цяла гама от нови услуги, които дават на библиотеките нови възможности.

 

Дискусия

 

11:30–12:00
Кафе пауза

 


12.00–13.00

Ан Торнтън, директор на Нюйоркската обществена библиотека

Библиотеката като дигитална ко-лаборатория

(вж. видео)

Докато библиотеките решават проблеми, свързани с управлението на данни, разработването на продукти, удовлетворяващи потребителите и инфраструктурните нужди, имаме възможността да мобилизираме приятелите си от технологичната общност за сътрудничество с нас. С помощта на технологични форуми библиотеките могат не само да се насочат към разрешаване на истински софтуерни предизвикателства, но и да използват доброжелателството с, което различните общности се отнасят към библиотеките и да затвърдят връзките си с тях в дългосрочен план, предоставяйки им, в крайна сметка, по-стойностни услуги.

 

Ричард Овъндън, директор на Бодлеанската библиотека в Оксфордския университет

Сътрудничество на местно и глобало ниво в дигиталната ера: няколко казуса от Бодлеанските библиотеки

(вж. видео)

Ричард Овъндън ще представи конкретни примери от сътрудничеството на Бодлеанската библиотека с други институции в Оксфорд – от споделеното съхранение на данни до каталогизацията – а също ще сподели предизвикателствата около международни съвместни проекти, свързани с дигитализацията и ще ги илюстрира с примери от скорошни инициативи от подобно естество с участието на библиотеки от САЩ, Италия, Германия и Китай. Той ще обърне внимание и на националното сътрудничество в дигитализацията в рамките на Великобритания със специален акцент върху общите усилия около електронното депозиране.

 

Обща дискусия